Telefon: 731 895 450

Email: salon@rianoptyk.pl

Okulary z refundacją NFZ

Jak przygotować siebie i dziecko do wizyty u optyka?

Jak przygotować siebie i dziecko do wizyty u optyka?

18 kwi 2017

Każde dziecko, jak i dorosły ma swoje przyzwyczajenia i nawyki. Dlatego też, w szczególności dzieci powinniśmy przygotować do wizyty w salonie optycznym. Opowiedzmy dziecku jak wyglądają okulary, kto ich potrzebuje i dlaczego niektórzy muszą je nosić. Okulary w pewnym sensie nas ograniczają, coś mamy na nosie i uszach, możemy czuć na początku dyskomfort, mimo doskonale dobranych opraw.

U optyka:

 1. Przychodząc do optyka po okulary dla Twojego dziecka nie śpiesz się, zorganizuj sobie co najmniej godzinę na taką wizytę. Ty, jako rodzic wiesz jakie jest Twoje dziecko, jak reaguje na nowości oraz obcych ludzi. Adekwatnie do tego nastaw się czasowo na wizytę.
 2. Poinformuj wcześniej dziecko, że u optyka Pani lub Pan optyk – czyli osoba, która zajmuje się doborem opraw okularowych i szkieł, poproszą o założenie kilku oprawek, żeby sprawdzić, jak się wygląda w różnych wzorach i kolorach okularów. Dziecko będzie miało okazję zobaczyć jak wygląda i co mu się podoba.
 3. Daj dziecku szansę na samodzielne mierzenie okularów (oczywiście pod kontrolą optyka) oraz możliwość decyzji o wyborze. Dziecko, które zaakceptuje wybrane okulary, będzie chciało je nosić i szybciej się do nich przyzwyczai.
 4. Jeśli masz pytania, zapisz je sobie, będzie łatwiej np. jakie soczewki okularowe i oprawki optyk poleca, jak czyścić okulary, jak często, jak przyzwyczaić dziecko do noszenia okularów itp.

Rady dla rodziców:

 • sprawdź wcześniej i wybierz optyka, który ma duży wybór okularów dla dzieci, szkoda męczyć Twoje dziecko wożąc je od salonu do salonu,
 • gdy dziecko założy swoje pierwsze okulary NIE ŚMIEJ SIĘ, to może spowodować, że dziecko nie założy już żadnych albo nie będzie chciało dalej współpracować i nie dobierzemy oprawy,
 • nie krytykuj, nie mów mu, że śmiesznie/ dziwnie/ głupio wygląda,
 • powiedz córce lub synowi, że ładnie wygląda w okularach, to bardzo pomaga dzieciom w akceptacji okularów, nawet jeśli Tobie nie do końca się podoba,
 • pozwól dziecku na podjęcie decyzji, oczywiście w granicach rozsądku,
 • pytaj optyka o wszystko co dotyczy okularów, on naprawdę jest od tego żeby ci pomóc
  i odpowiedzieć na każde pytanie, nawet, to które wydaje ci się błahe,
 • wybierajcie okulary kolorowe, barwne i pozwólcie by Wasze dzieci wyglądały jak małe księżniczki i mali bohaterowie,
 • jeśli na pierwszej wizycie nie uda dobrać się okularów, nie zniechęcaj się, odczekaj kilka dni
  i umów się z optykiem na kolejny raz, a międzyczasie pokazuj dziecku postacie z bajek w okularach, ludzi i dzieci na ulicy, wśród znajomych- niech dziecko zauważy jak dużo osób nosi okulary,
 • jeśli masz taką możliwość to nie wybieraj się z dzieckiem po okulary w dniu badania wzroku, gdy widzisz, że Twoje dziecko jest rozdrażnione (śpiące) po wizycie u okulisty.

Jeśli masz pytania czy sugestie odnośnie tego tematu napisz na adres: rian.optyk@o2.pl na pewno odpowiemy.